środa, 7 stycznia 2009

Jak przebiegają warsztaty - proces Video Dla Demokracji ?

Jak w praktyce wyglądają zajęcia – warsztaty VDD ?

(Video Dla Demokracji)



  • Uczestnicy (dzieci, młodzież, kobiety, mężczyźni, przedstawiciele/ki wszelkich grup) bardzo szybko zdobywają umiejętności potrzebne do posługiwania się sprzętem Video dostarczonym przez prowadzących facylitatorów VDD. Metody nauki to gry, zabawy i ćwiczenia, dzięki którym wprowadza się dobrą atmosferę współpracy w grupie i dokonuj nagrań pierwszych, wstępnych części materiału filmowego.


  • Facylitator VDD pomaga grupie odkryć oraz poddać analizie najważniejsze zagadnienia lub problemy, jakie występuję w danej społeczności lub nad jakimi problemami grupa chciałaby się skupić i o czym opowiedzieć. Korzysta się tu ze sprawdzonych metod Psychologii Zorientowanej na Proces takich jak proces grupowy, Otwarte Forum, praca systemowa i wiele innych. Najważniejszą, niezaprzeczalną i wyjątkową wartością jest zwracanie uwagi przez wyszkolonego facylitatora na cechy, elementy, postaci oraz tematy powszechnie marginalizowane i/lub dyskryminowane. Te właśnie czynniki, bardzo często stanowiące sedno problemu wprowadza się do scenariusza dając im należne miejsce, przestrzeń, a przede wszystkim możliwość publicznego zaistnienia oraz wypowiedzi.


  • Następnie grupa samodzielnie tworzy scenariusz i nagrywa materiał filmowy wymieniając się rolami w obrębie grupy, tak, aby każdy miał sposobność nie tylko wypowiedzi, ale twórczej realizacji jako operator dźwiękowiec, bądź reporter


  • Powstają krótkie formy video mające postać istotnego, skondensowanego oraz pełnego emocji i wiedzy przekazu


  • Jeśli istnieje taka możliwość, to każdego dnia zajęć nagrany materiał video jest pokazywany szerszej widowni pochodzącej z danej społeczności (grupy społecznej), dzięki czemu zyskuje się informacje zwrotne, nowe inspiracje, jak również kolejne osoby chętne do wypowiedzi oraz udziału w filmie.


  • Uaktywnia się niezwykle dynamiczny proces polegający na wspólnotowym akcie twórczym (współ-kreacji), włączaniu elementów uprzednio marginalizowanych, wymianie informacji, emocji, doświadczeń, co skutkuje pojawieniem się wiedzy systemowej (synergii) znacznie przewyższającej sumę wiedzy poszczególnych osób biorących udział w projekcie.


  • Końcowy efekt procesu Video Dla Demokracji w postaci samodzielnie zrealizowanego i zmontowanego przez daną grupę filmu jest materialnym, bardzo skutecznym wyrazem i podsumowaniem wspólnej pracy, wiedzy oraz dokonań danej grupy. Film może być wykorzystywany do wzrostu świadomości, wiedzy oraz wymiany informacji pomiędzy podobnymi, a odległymi geograficznie grupami jak: mieszkańcy wsi, osiedli, slumsów, przedmieść, grupy marginalizowane, dyskryminowane i/lub defaworyzowane, dzieci ulicy, uchodźcy z różnych grup etnicznych osoby opóźnione w rozwoju lub zdiagnozowane psychiatrycznie, osoby niepełnosprawne, niedosłyszące, itd.


  • Efekt niematerialny to przede wszystkim wzrost świadomości grupy, nowe narzędzia, integracja, wiedza o mechanizmach marginalizacji i szereg innych czynników wynikających ze wspólnej pracy zespołowej grupy będącej PODMIOTEM a nie przedmiotem działań i zajęć warsztatowo – szkoleniowych


  • Facylitatorzy metody Video Dla Demokracji (jeśli zachodzi taka potrzeba i/lub możliwość) zawsze zobowiązują się do przekazania filmu decydentom, politykom oraz przedstawicielom Głównego Nurtu (dyskursu społecznego - mainstream'u) oraz do uzyskania informacji zwrotnych ze strony władz – często także w postaci nagranego materiału video!


  • Dzięki całemu procesowi stosowanemu w ramach VDD uzyskuje się spektakularne efekty polegające na wzmocnieniu i udoskonaleniu sprawności komunikacyjnej nie tylko w wymiarze poziomym (pomiędzy podobnymi grupami i społecznościami) ale i w wymiarze pionowym, gdzie grupy marginalizowane zostają usłyszane i zobaczone przez osoby mogąc podejmować decyzje w ich sprawach! Jest to jedna z najpotężniejszych metod wzbudzających świadomość społeczną, dających więcej siły i mocy konkretnym grupom oraz zwiększających wiarę we własne możliwości stanowienia o sobie pomimo niesprzyjających zewnętrznych uwarunkowań.





1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawe, ja zajmuję się zastosowaniem przejrzytstości/świadomości w budowaniu zespołów.
    Demokracja jest możliwa tylko na wyższych poziomach świadomości, tam gdzie relacja pomiędzy lękiem a zaufaniem jest na korzyść tego drugiego.
    pozdrawiam,
    robert wyszynski
    www.wyszynski.co

    OdpowiedzUsuń